Backlink, Tanıtım Yazısı

Tanıtım Yazısından En Fazla Kaç Backlink Alınmalıdır?

Tanitim Yazisindan En Fazla Kac Backlink Alinmalidir

Tanıtım yazılarıyla ilgili sıkça karşılaştığımız bir soru var: “Bir yazıdan en fazla kaç backlink çıkışına izin verilir?” Bu, yaygın bir yaklaşım hatasıdır; çünkü link çıkış sayısını belirlemek, site sahibinin takdirine bağlı bir durum değil, SEO stratejileri ve Google’ın yaklaşımlarına bağlı olmalıdır.

 

Backlinkmatik olarak bu konuda sizlere birkaç önerimiz bulunuyor:

 

  1. İçerik pazarlama faaliyetlerinizde yazının kelime sayısına bakılmaksızın, en fazla iki backlink kullanmanızı öneriyoruz. Bu backlinklerden biri anahtar kelime üzerine ya da açık link, eğer ikinci bir link ekleyecekseniz mutlaka açık URL şeklinde olmalıdır. Yani bir içerikte, birden fazla anahtar kelime üzerine backlink almayınız. Bu manüplasyon yaptığınızda dair açık bir göstergedir.
  2. İki linkten biri hedef sayfaya, diğeri ise anasayfa veya kategori gibi bir üst sayfaya yönlendirilebilir.
  3. İçeriğe gömülen linkler, içerikte mantıklı bir yapı içerisinde konumlandırılmalı ve link verilen sayfanızdaki içeriğe benzer bilgilerle, kelimelerde donatılmış bir paragraf içerisinde yer almalıdır. Yani alakasız bir metinde, alakasız bir paragrafta, insana anlamsız gelen bir link yerleştirmesini sırf backlink almak için yapmaktan kaçınınız.
  4. Aşırı backlink kullanımı yarardan çok zarara neden olabilir. Google, manipülasyonla mücadele ederken açıkça manipülasyon yaptığınızı ilan etmekten kaçının. Backlink yamyamlığı yapmayın!

 

Özet:

Tanıtım yazılarında içeriğe en fazla bir tanesi anahtar kelime linki olmak üzere, maksimum iki backlink yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer iki backlink yerleşecek ise diğerinin mutlaka açık link olmasını önermekteyiz. İki anahtar kelime link, Google tarafından manüplasyon olarak algılanabilir.

tanıtım yazısından backlink almak
tanıtım yazısından backlink almak

Backlink Ağında Kelime ve Sayfa Dağılımı

Backlink ağınızın bütünü de tıpkı tekil bir backlink çalışması gibi doğal bir görünüm sergilemelidir. Diyelim ki 10 adet tanıtım yazısı edindiniz; bu yazılardan

  • 1 adeti anahtar kelime (örneğin : “backlink fiyatları”),
  • 4 adeti uzun kuyruklu anahtar kelimeler (örneğin : “backlink paketi fiyatları”, “dofollow backlink fiyatları”, “backlink fiyatları ne kadar”, “seo backlink fiyatları”) ve
  • 5 adeti açık link veya Google’ın kolaylıkla algılayabileceği “kaynak”, “devamı”, “daha fazla bilgi” gibi kelimelerden oluşabilir.

 

Ayrıca, daha ekonomik çalışmalar için, anahtar kelime ve uzun kuyruklu anahtar kelime linklerinizi ücretli çalışmalarınızda “dofollow” olarak; diğer “kaynak” gibi bağlantıları ise ücretsiz ya da daha uygun maliyetli  nofollow olarak kullanabilir, forum, yorum ve profil gibi yan kaynaklardan elde edeceğiniz linklerle destekleyebilirsiniz.

 

Yalnızca bu şekilde doğal bir backlink dağılımı sağlayabilirsiniz.

Yazar Avatarı
Merve Gülşah Özdemir

Merve Gülşah Özdemir, Backlinkmatik şirketinde satış ve pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır. Dijital pazarlama sektöründe 5 yıldan uzun süre deneyime sahiptir. 2 yılı aşkın süredir off-page SEO alanında, tanıtım yazısı ve backlink alanında çalışmakta olup; bu alanlardaki bilgi ve deneyimlerini blog yazılarında paylaşmaktadır.

Yazarın Tüm İçerikleri

Sosyal Ağlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir