Backlink

SEO’da Sadece Backlink İle Başarılı Olamazsınız!

SEOda Sadece Backlink Ile Basarili Olamazsiniz

Backlinkmatik olarak,  backlink satışından gelir elde eden bir platform olmakla beraber, şunu çok net ifade etmek isteriz:

SEO’da sadece backlink ile başarılı olamazsınız!

Eğer hiç rekabetin olmadığı değersiz bir kelimeyi hedeflemiyorsanız, kayda değer bir rekabette bu tespit 2×2=4 kadar doğrudur. Konuya başlamadan önce, uzun uzun okumayı sevmeyenler için sonucu verelim:

Sadece backlink ile size bir taahhüt, garanti vb. veriliyor ise o hizmetten / ajanstan uzak durunuz!

 

Şimdi okumaktan sıkılmayanlar için bu argümanımızın arkasını nedenleri ile dolduralım.

Backlink Çalışmalarının SEO Süreçlerindeki Yeri Nedir?

Önce bunu iyi anlamak lazım. SEO’nun iki temel yapısı var:

  • On Page SEO (iç SEO)
  • Off Page SEO (Dış SEO)

Öncelikle sitemizin içi, rekabet için güçlü ve pozitif sinyaller vermelidir. Sitemizin içi derken neyi kastediyoruz?

İçerik, iç linkleme kurgusu, kullanıcı deneyimi, kurumsal sayfalar, EEAT vb. bu kavramların tek tek detayına girmeyeceğiz, fakat tüm bu kulvarlarda öncelikle titiz bir çalışma yapılmalı, ve site sağlam temellere oturtulmalıdır. Çünkü  SEO süreçlerinin esas temeli iç SEO’dur.

  • Bir kitap yazıyorsanız hikaye iç SEO’dur,  kitap marketleri ve sosyal medyada tanıtmanız dış SEO’dur.
  • Bir şarkı yazıyorsanız, sözleri ve melodisi iç SEO’dur, onu müzik marketlerde, Spotify’de, müzik kanallarında vs. duyurmak dış SEO’dur.

Kısacası iç SEO kötü ise, dış SEO’da ne yaparsanız yapın, kalıcı başarıyı yakalayamazsınız. Ancak 1 ayda modası geçen  hit(!) parçalar gibi kısa vadeli bir esinti yakalarsınız ki, bu da organik SEO yapan ciddi işletmelerin değil,  çeşitli uygunsuz sektörlerde vur kaç yapan spamcıların stratejisi olabilir.

 

Backlink Çalışmalarına Kadar Yapılması Gerekenler

  • Pazar analiz edilip, online pazarda size dönüşüm getirecek kelimelere, içerik fikirlerine çalışıldı mı?
  • Bu kelimelerdeki rakiplerin iç ve dış SEO analizleri yapıldı mı? Zayıf ve güçlü yönleri tespit edilip, onlardan nasıl daha iyi olabileceğinize dair  fikirler üretildi mi?
  • Rakiplerin ve kelimelerin geçmişleri incelenip, artışlar eksilmeler nedir, rekabet ne yönde ilerliyor, geçmişten geleceğe bir ders çıkarıldı mı?
  • Site içi içerik, kullanıcı deneyimi gibi faktörlere kafa yoruldu mu?

Her gün onlarca mesaj alıyoruz,  X kelimesi için bizden  backlink paketi sunmamızı, süre ve maliyet istiyorlar. Sırf satış yapmak için bu tür taleplere dönüş yapsak ve %10 unu bağlasak, şuan müthiş cirolar yakalamıştık; ancak bu bile bile,  karşı tarafın ekmeği ile kumar oynamak olurdu.

 

Kumar benzetmesi yapıyoruz evet, çünkü  sadece backlink ile bir taahhüt ya da umut vermek, yukarıdaki diğer tüm kriterlerin doğru olduğunu kabul etmek demektir ki, bu da çok düşük bir olasılıktır =)

Backlink çalışmalarına gelene kadarki sürece müdahil ve hakim olmadan sadece backlink ile  böyle hedefler kurmak, yukarıdaki örnekler gibidir, olmayan şarkıya hit, yazılmayan kitaba satış sayısı biçmek gibidir. Dijital pazarlamaya yatırım yapacakları önemle uyarmaktayız, SEO kavramını ve bileşenlerini iyi anlayınız ve her gördüğünüz pakete aldanmayınız.

 

Son olarak, konuyla ilgili SEO uzmanı Aykut Özdemir‘in bir sözü ile kapatalım :

 

Sadece backlink basarak (!) size başarı taahhütü veren uzmanlardan (!) uzak durunuz! Backlinkler, SEO yapısının sadece kolonlarıdır; SEO yapısının güçlü olması için öncelikle güçlü bir temel (site içi SEO kriterleri) gerekir. Ayrıca kolonlarımız gibi  kiriş, döşeme gibi taşıyıcıların da (SEM, SMM, PR) güçlü olması gerekmektedir. Son olarak bu yapının sağlam olması kadar mimarisinin de göze hoş gelmesi (tasarım ve kullanıcı deneyimi) gerekmektedir.

Eski bir inşaat mühendisi olarak, en iyi yaptığı işlerden birisi inşaat olan bir topluma, sanırım SEO en iyi böyle anlatılabilir =)

 

Yazar Avatarı
Aykut Özdemir

Backlinkmatik platformunun kurucusu ve yöneticisidir. 15 yılı aşkın dijital pazarlama deneyimine sahiptir. 5 yılı aşkın süredir profesoynel SEO hizmetleri sunduktan sonra, dijital pazarlama alanında kendi girişimlerine odaklanmıştır. Backlinkmatik platformu ile, backlink ve tanıtım yazısı piyasasına farklı bir soluk getirmeyi ve katkı değer sunmayı hedeflemektedir. Dijital pazarlama alanındaki bilgi ve deneyimlerini fırsat buldukça blogları aracılığı ile sektördeki takipçileri ile paylaşmaktadır.

Yazarın Tüm İçerikleri

Sosyal Ağlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir