Backlink

Backlink Rel Etiketlerinin Anlamı ve Aralarındaki Farklar

Backlink Rel Etiketlerinin Anlami ve Aralarindaki Farklar

Web siteleri arasındaki bağlantılar yani backlinkler, arama motoru optimizasyonunun (SEO) temel taşlarından biridir. rel etiketleri ise bu bağlantıların arama motorları tarafından nasıl yorumlanacağını belirleyen HTML öğeleridir. Bu rehberde, en yaygın kullanılan rel etiketlerinin anlamlarını ve SEO üzerindeki etkilerini inceleyeceğiz.

 

rel=”dofollow” Etiketi

Dofollow, bir etiket değil varsayılan bir durumdur. rel etiketi kullanılmadığında, bağlantılar otomatik olarak “dofollow” olarak kabul edilir ve bu bağlantılar arama motorları tarafından takip edilir ve otorite aktarımı sağlar. Kısacası özellikle rel=”dofollow” diye belirtmeye gerek yoktur.

Dofollow Bağlantıların Avantajları

 • Otorite Aktarımı: Kaliteli bir kaynaktan gelen dofollow bağlantılar, site otoritenizi artırabilir.
 • Sıralama İyileştirme: Arama motorları, bu bağlantıları sıralama algoritmasında pozitif bir sinyal olarak değerlendirir.

 

rel=”nofollow” Etiketi

Bu etiket, arama motorlarına bir bağlantının otorite veya güven sinyali taşımadığını bildirir. Genellikle, reklam içerikli bağlantılar veya güvenilmeyen içeriklere yapılan bağlantılar için kullanılır.

rel=”nofollow” Etiketinin Kullanım Nedenleri

 • Güvenilmeyen İçerik: Site sahibinin doğrulanmadığı veya spam olarak değerlendirilebilecek içeriklere verilen bağlantılarda kullanılır.
 • Otorite Aktarılmak İstenmeyen Sayfa : Link verilen sayfanın, linkin yerleştiği sayfamızın ve domainimizin otoritesinden yararlanmasını istemiyorsak,  sayfamızın otorite aktarım dağılımını şekillendirmek istiyorsak kullanılabilir.
 • Reklam ve Sponsorluk Bağlantıları: Para karşılığı yerleştirilen bağlantılar için kullanılabilir (Ancak reklam bağlantılarında aşağıda detayları anlatılacak olan sponsored etiketini kullanmak daha sağlıklıdır)
 • Kullanıcı Oluşturulan İçerik: Forumlar ve yorumlar gibi kullanıcıların oluşturduğu içeriklerde kullanılır. (Ancak kullanıcılar  tarafından oluşturulan bağlantılarında aşağıda detayları anlatılacak olan ugc etiketini kullanmak daha sağlıklıdır)

rel=”sponsored” Etiketi

Google’ın 2019’da tanıttığı bu etiket, sponsorlu veya reklam içerikli bağlantıları işaretlemek için kullanılır.

rel=”sponsored” Kullanımının Önemi

 • Arama Motoru Yönergeleri: Google’ın kalite yönergelerine uygun hareket etmek için kullanılır.
 • Reklam İlişkilerinin Açıklığı: Bağlantıların reklam veya sponsorluk ilişkisini belirgin kılar.

 

rel=”ugc” Etiketi

“User Generated Content” anlamına gelen UGC etiketi, kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikteki bağlantılar için kullanılır.

rel=”ugc” Etiketinin Kullanıldığı Yerler

 • Forum Gönderileri: Kullanıcıların paylaştığı gönderilerdeki bağlantılar.
 • Yorumlar: Sitelerdeki kullanıcı yorumlarındaki bağlantılar.
 • Kullanıcı Profil Bağlantıları: Kullanıcılar tarafından oluşturulan profil sayfalarındaki bağlantılar.

rel=”noopener” ve rel=”noreferrer” Etiketleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu etiketlerin SEO kapsamında herhangi bir  etkisi yoktur; genellikle güvenlik ve gizlilik nedenleriyle kullanılır. “noopener” etiketi, yeni bir pencere veya sekme açıldığında, önceki sayfanın yeni sayfaya erişimini engeller. “noreferrer” etiketi ise, bağlantı takibi yapılmasını önlemek için kullanılır.

 • Cross-Site Scripting (XSS) Koruması: “noopener” etiketi, XSS saldırılarına karşı bir koruma sağlar.
 • Referans Bilgisi Gizliliği: “noreferrer” etiketi, bağlantı verilen sitenin, kullanıcının geldiği siteyi bilmesini engeller.

Sonuç

rel etiketleri, bağlantıların arama motorları tarafından nasıl yorumlanacağını kontrol etmenin yanı sıra, güvenlik ve gizlilik sağlama konularında da önemli bir rol oynar. SEO’da doğru rel etiketlerinin kullanımı, sitenizin sıralamasını etkileyebilecek önemli faktörlerden biridir. Bu rehber, rel etiketlerinin anlamlarını ve kullanım farklarını açıklamakta ve web sitenizin güvenliğini ve SEO performansını artırmak için bu bilgileri nasıl uygulayabileceğinizi göstermektedir. Umarız faydalı olmuştur.

 

 

 

Yazar Avatarı
Merve Gülşah Özdemir

Merve Gülşah Özdemir, Backlinkmatik şirketinde satış ve pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır. Dijital pazarlama sektöründe 5 yıldan uzun süre deneyime sahiptir. 2 yılı aşkın süredir off-page SEO alanında, tanıtım yazısı ve backlink alanında çalışmakta olup; bu alanlardaki bilgi ve deneyimlerini blog yazılarında paylaşmaktadır.

Yazarın Tüm İçerikleri

Sosyal Ağlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir