SEO Blogu

Organik Trafik vs. Spam Trafik

Organik Trafik vs Spam Trafik

Hit Yazılımları ile Organik Trafik Basmak

Hepimizin bildiği üzere pek çok ucuz yollu yapay ya da organik trafik (!) kaynakları var. Sitelerinize günlük yüzlerce, binlerce trafik basabiliyorsunuz, üstelik bunlar Analytics ve Console gibi araçlara da yansıyor. O nedenle de organik diye adlandırılıyor fakat işin aslı öyle değil.

Çoğunluğun atladığı bir şey var ki, bir trafik Google araçlarına yansıyor diye kaliteli ve işe yarıyor demek değildir. Pek ala spam backlinkler de Google Search Console’a yansıyor değil mi?  Aynı mantıkla, spam bir trafik de yine bu araçlarda görünebilir.

Ayrıca bir trafiğin, bot değil gerçek bir kullanıcı cihazından gelmesi de onu kaliteli ya da organik yapmaz, bu konuyu gelin biraz daha açalım

 

Siteme Trafik Basarak Yükselebilir miyim?

“Trafik olsun, Analytics dolsun” mantığı ile strateji yaparsanız, yolun sonu hüsran olur. Suni trafiklerle sitelerin kolayca coşturulduğu dönem çok geride kaldı.  Trafik manuplasyonu elbette hala var, ancak çok daha profesyonel tekniklerle ve de kısa vadeli “vur kaç” prensibiyle gelir amaçlanan, genelde illegal ya da spam projeler için kullanılmaktadır.

 

Eğer uzun vadeli bir strateji hedefliyorsanız Google’un trafiğe bakış açısını iyi anlamanız gerekmektedir. Google için artık önemli olan sitenize kaç kişinin girdiğinden çok, girenlerin sergilediği davranıştır.

trafik analizi

Google İçin Değerli Olan Trafik Kaynakları

Peki Google amcayı ne tür trafik davranışları cezbediyor, bunu keşfetmek için şu soruları cevaplamalıyız :

  • Siteden kalma süresi nedir?
  • Sayfayı geziyor (scroll) ve etkileşimde bulunuyor mu? (iletişim butonu tıklama, form doldurma, sepete ekleme vb) yoksa öyle boş boş duruyor mu? (yapay hit)
  • Sitede kaç sayfa geziyor, iç linklemeler ile başka sayfalara geçiyor mu?
  • Siteden çıktıktan sonra bir daha o siteye geliyor mu? (Google marka araması ya da direkt trafik olarak)

 

İşte bir trafiği Google gözünde değerli kılan kriterler bunlardır.

 

Başarı Getirecek Organik Trafik Yatırımı

1000 tane alakasız, sayfayla hiçbir etkileşim göstermeyecek trafik yerine, sizle alakalı ve sitenize girdiğinde sergileyeceği davranış ile Google’a olumlu sinyal veren 10 trafik çok daha değerlidir. Bu 10 trafik Google tarafından çok daha fazla trafik ile ödüllendirilir.

O nedenle trafik için yatırım yaparken, sırf ucuz diye alakasız ya da suni trafik kaynaklarına değil, bütçenize göre az ama öz olsun, alakalı kaynaklara yatırım yapınız.

Bol hitleriniz olsun, Backlinkmatik ile kalın

 

 

Yazar Avatarı
Aykut Özdemir

Backlinkmatik platformunun kurucusu ve yöneticisidir. 15 yılı aşkın dijital pazarlama deneyimine sahiptir. 5 yılı aşkın süredir profesoynel SEO hizmetleri sunduktan sonra, dijital pazarlama alanında kendi girişimlerine odaklanmıştır. Backlinkmatik platformu ile, backlink ve tanıtım yazısı piyasasına farklı bir soluk getirmeyi ve katkı değer sunmayı hedeflemektedir. Dijital pazarlama alanındaki bilgi ve deneyimlerini fırsat buldukça blogları aracılığı ile sektördeki takipçileri ile paylaşmaktadır.

Yazarın Tüm İçerikleri

Sosyal Ağlar:

2 thoughts on “Organik Trafik vs. Spam Trafik

  1. Merhaba, Başarı getirecek çalışma ile ilgili paylaşımınız gerçekten çok doğru. 10 tane işiniz ile alakalı trafik getirecek benzer siteden link almak, 1000 tane alakasız siteden link almaktan çok daha faydalı. Yazınızı sonuna kadar okudum ve gerçekten çok faydalı buldum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir