Blog

Altın Değerinde Backlink Tüyoları (Sıfırdan Başlayanlara)

backlink tuyolari

Evet altın değerinde, çünkü paranızı boşa harcamamanız konusunda size yol göstereceğine inanıyorum.

Hep beraber güzel bir rehber oluşturalım, benim yazdıklarımda hatalı gördüklerinizi yorum yaparak tartışmaya açabilir, eksik gördüklerinizi yorumlarınızda ekleyebilirsiniz. Faydalı önerilerinizi listeye alacağız.

 1. Link alırken da, pa, ss, dr, ur gibi skorlara kesinlikle aldanmayınız.  Bu skorlar Backlink basarak çok kolay arttırılabilir. İsterseniz aylık 0 trafik alan siteyi da/dr 60 yapabilirsiniz. Özellikle redirect backlinkler ile yapılan DA’nın manuple olduguna dair bir titizlik var, ancak milyonlarca spam backlink ile kasılmış skorlara kimse manuple diyemiyor çünkü önemli bir ticaret hacmi var. Ancak eğri oturalım doğru konuşalım, sitenin seo değeri yoksa, o da manupledir, bir farkı yoktur.
 2. Peki neye bakacağız? Link alırken en en en önemli kriteriniz karşı sitenin organik trafiği olsun. Amacınız Google’da yükselmekse, bunu sağlayacak sitenin Google tarafından otoriter olması lazım, bunun da en belirgin göstergesi Google’da aldığı sıralamalar ve hittir.
 3. Analytics, Console verilerine itibar etmeyiniz, suni hitlerle manuple edilebilir buradaki trafik değerleri. Ahrefs, semrush gibi araç raporlarına bakınız. Gerçekten organik hit alıyor ise bu tür araçlarda organik kelimeleri ve iyi pozisyonları olmalıdır.
 4. Backlinklerde doğal artış olmalıdır. 3 günde 1 milyon backlink basıp, sonrasında keserseniz bu net bir spamdır. Kısa dönemli fayda görürsünüz, uzun vadeli işlerde bu tür dopingler kullanmayınız, zararlı çıkarsınız. Spam yapıyorsanız, günü kurtaracaksanız atış serbest. Uzun soluklu projelerinizde düzenli  artan, yeterli backlink gücüne ulaştıktan sonrada varolanı koruyan stabil bir durumda olmalıdır backlink ağınız. Dalgalanmalardan kaçınınız.
 5. Nofollow backlink önemsiz değildir, kaliteli bir backlink ağında dofollow, nofollow, ugc, sponsored her türlü rel dağılımı olmalıdır. O nedenle kaliteli nofollow kaynakları kullanmaktan çekinmeyiniz.
 6. Profil ve yorum backlinkler işe yaramaz değildir. Eğer kaliteli bir sayfadan geliyor ise o da işe yarar. Google’a açık, ve site üyelerince gösterim alan aktif bir profil sayfasından gelen link kalitelidir, kuş uçmaz kervan geçmez, backlink için açılmış sitelerden gelen her türlü link faydasızdır ister profil olsun, ister yorum, isterse içerikten olsun.
 7. Sizle alakalı otoriter bir siteden backlink almanız elbette çok önemlidir, ancak backlink illa sizle alakalı bir siteden olacak diye zorunluluk yoktur. Google gözünde otoriter  ve yüksek hit alan ancak sizle alakalı olmayan sitelerden de backlink alınabilir, faydasını görürsünüz. Sizle alakasız aylık 50k trafiği olan bir siteden gelecek backlink, aynı şartlarda aylık trafiği olmayan ama birebir sizle aynı içeriğe sahip rakip siteden gelecek backlinkten daha fazla katkı sağlar. Backlink matematiği en temel şekliyle böyledir. Elbette hem otoriter, hem sile aynı içerikte bir site ise tadından yenmez, ama olmazsa olmaz değildir diyoruz.
 8. Sitenin kategorisinden ziyade, Backlink aldığınız sayfanın title ve urlsi, ve de size link verilen anahtar kelime, backlink aldıgınız sayfanın içeriği çok önemlidir.
 9. Anahtar kelime olayını çokça açmamız lazım,  “seo” kelimesinde rekabet edecekseniz, tüm Backlink ağınızı “seo” anahtar kelimesi üzerine toplarsanız spamdan elendiniz, yarışmacı arkadaşlara başarılar. “seo uzmanı, seo rehberi, seo sitesi, seo nedir, seo nasıl yapılır, wordpress seo, opencart seo, ücretsiz seo” gibi alt kelimelerden de Backlink almalısınız. Bu alt kelimelerden alacağınız backlinkler de zaten “seo” kelimenizi destekleyecek, ve de sizi spamdan uzak tutacaktır.
 10. Abartılı olmamak  kaydıyla “website, kaynak, daha fazlası” gibi anahtar kelimelardan gelen backlinkler sorun yaratmaz.
 11. Her ne kadar bunu mantıken kabul edemeyerek yazsam da, .edu ve .gov backlinkler hala işe yaramaktadır. Yeni projelerinizde abartmadan kullanabilirsiniz, backlinklerinize destek paravan backlinkler olarak kullanabilirsiniz. Oturmuş siteleriniz için ise kesinlikle direkt kendi domaininize almanızı önermem.
 12. Farklı dillerde siteden Backlink almak zararlı değildir, sizle alaklı bir içerikten, kelimenin farklı dilinden Backlink almakta sakınca yoktur. Ancak bu doğal oranlarda olursa zararı yok diyebiliriz, Türkçe siteniz için Backlink ağınızın %80 i global sitelerden oluşuyorsa, yine geçmiş olsun.
 13. Ayrıca https://siteadi.com ya da siteadi.com gibi açık linkler de mutlaka alınız. Doğallık, doğallık! Backlink ağınız spam kokmamalıdır, onun için belirli bir oranda açık link almakta tereddüt etmeyiniz, paranız boşa gitmez, aksine boşa gitmemesini sağlar.
 14. Tüm backlinklerinizi ana domaine yığmayınız,  dengeli bir şekilde domain – alt sayfa dağılımı yapınız.
 15. Backlink ağınızın temeli dofollow olan tanıtım yazılarından oluşmalıdır. Fiyat / performans olarak en mantıklı backlink çalışması tanıtım yazısıdır, o nedenle aylık onbinlerce tl backlink yatırımı yapan e-ticaret siteleri de tanıtım yazısı ağırlıklı ilerlemektedir. Bütçeniz var ise ve süreklilik sağlayabilecekseniz footer link de alabilirsiniz. Eğer 3 ay sonra kaldırtacaksanız footer link almayınız, faydadan çok zararını görürsünüz. Alan da, veren de.
 16. Backlink trafik getirmesinden ziyade seo gücü içindir. Elbette en kaliteli backlink size alakalı trafik getiren backlinktir orası ayrı, ancak bu her zaman olmayacaktır. Ancak backlink aldıgınız sayfa iyi bir trafik alır ve siz de dikkat çekici bir şekilde link yerleşimi yaptıysanız o zaman size de trafik gelebilir. Fakat size trafik getirmemesi backlinkin seo gücünüze katkı değer sunmadığı anlamına gelmeyecektir.
 17. Amacınız direkt trafik ve müşteri ise, backlink yerine banner reklamları düşünebilirsiniz.
 18. Nofollow, ugc gibi etiketlere sahip yorum ya da profil linkleri destek amaçlı olmalıdır. Abartmadan, otoriter sayfalardan,  dofollow backlinkleri desteklemek için alınabilir.
 19. Her siteye aynı tarifeyi sunan seo paketlerinden kaçınınız. Öncelike bunlar seo paketi değil backlink paketidir, seo paket olmaz, seo  süreçtir, size seo paketi diye satılan şeyler her hastaya aspirin sunulur gibi sunulan backlink paketleridir. Backlink alımında  sizin rekabet ihtiyacınıza göre, sektörünüze göre  bir stratreji belirlemeli ve bütçeniz doğrultusunda kaliteli backlinkler almalısınız. Ucuz etin yahnisi… Bir de, herkesin yaptığı şeyler başarıya götürse herkes başarılı olurdu, unutmayın, ilk sayfada 10 site var! Orada olacak rekabet gücünü yakalamanız ve fark yaratmanız lazım.
 20. Backlink paketleri zararlıdır demiyorum, ihtiyaca göre mantıklı bir strateji çerçevesinde kullanılırsa yararlıdır,  başım agrıdı aspirin, kolum uyuştu aspirin diye alırsanız değildir. Bu paketlerden almadan önce 3 ay öncesinde yapılmış bir çalışma raporu isteyiniz, kaç tanesi hayatta bir bakınız, ona göre karar veriniz 🙂
 21. İmage backlink almaktan  korkmayınız, oto içerik üreten spam sitelerden gelenlerden bahsetmiyorum, ancak ücretli Backlink çalışmalarınız bir miktar dofollow image backlinkler ile süsleyiniz, faydasını görürsünüz. Bunu yaparken tıklama ihtimali yüksek bir görsel kullanınız.
 22. Backlink bir arabadır, yolunuz yoksa, ehliyetiniz yoksa, bir işe yaramaz. Bu işin yolu strateji, ehliyeti ise içeriktir. Boş içeriğe, boş strateji ile Backlink almanızın faydası olmaz. İlk önce içeriğiniz teknik seo ve kullanıcı deneyimi anlamında yeterli olmalıdır, tabi genel domain iç seo yapınız da.
 23. Kimsenin dikkat etmediği ancak anahtar kelime kadar önemli olan left-contenet ve right-content kavramları var. Özellikle yorum vs. backlinklerde bu öenm kazanıyor. Backlink aldığınız kelimenin sağında solundaki kelimeler çok önemlidir.   Bir okulun soluna ad*ult shop, sağına tütüncü koymak ne kadar mantıksız ise, aynısı Backlink konusunda da geçerlidir.
 24. Drop yani düşen backlinkleriniz düzenli takip ediniz, mümkünse yerini doldurmaya çalışınız.

Buraya kadar sabırla okuyabildiyseniz teşekkürler, katkılarınızı bekliyorum 🙂

Yazar Avatarı
yonetici

Biyografik bilgi

Bu Profilin Tüm Yazıları

3 thoughts on “Altın Değerinde Backlink Tüyoları (Sıfırdan Başlayanlara)

 1. Tebrikler gerçekten çok başarılı bir içerik olmuş. Sıkılmadan okudum ve her maddesine katılıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir