Blog

Backlink Artış Hızı Nasıl Olmalıdır?

backlink sayi grafik

Dış seo çalışmalarında, backlinklerin niteliği ve niceliği kadar, çoğu zaman atlanan ama çok önemli olan bir konu daha var : backlinklerin artış hızı.

Bazı grafikler ile doğru ve yanlış stratejilere örnek verdik. Backlink artış hızımız, bize gelen backlinklerin Google gözünde doğal – yapay görünmesi konusunda kritik rol oynar.  Peki doğru bir grafiği nasıl sağlayabiliriz?

 

Backlink grafiğini belirleyen temelde 2 şey var :

 

  • Kazanılan backlink sayısı
  • Kayıp backlink sayısı

backlink sayi grafik 2

Bunları ayarlamak da bizim elimizde. İşte bu konuda size yardımcı olacak bazı öneriler :

 

  • Backlink çalışmaları yaparken zamana yayınız, tek seferde aşırı yüklenmeyiniz. Bunun için de haftalık, aylık değil, daha uzun dönemli stratejiler oluşturunuz.
  • Backlinklerinizi Ahrefs, Semrush vb. araçlar ile takip ediniz, kaldırılan, kaybolan backlinkleri ilk etapta aynı sayfadan geri almaya çalışınız.
  • Geri alamadığınız backlinklerin yerini farklı backlinkler ile doldurunuz. Belirli bir periyotta kayıp sayınız, kazanılandan fazla olmamalıdır.
  • Kayıp backlinklerinizi kontrol altında tutabilmek için, kalitesiz backlink çalışmalarından uzak durunuz, uzun vadeli backlink alımları yapınız.
  • Backlink almak kadar indekslenmesi de önemlidir, o nedenle düzenli indeks alan kaynaklardan backlink alınız. Suni indeks çalışmaları, siz backlinkleri zaman yaysanız bile tek seferde görülmesine sebep olur, bu da sağlıklı bir durum değildir.

backlink sayi grafik 3

Son olarak, “aylık ne kadar backlink almalıyım?”, “tek seferde 1000 tane backlink almak doğru mudur?” gibi sorulara da aslında yanıt vermiş olduk. Önemli olan, katkı değeri yüksek kaynaklardan, artan bir grafik çizecek şekilde backlink almaktır. Ne kadar? Sorusu ise rekabete göre değişecek ve seo süreci zaten sizi ne kadar almanız gerektiği konusunda yönlendirecektir.

 

backlink sayi grafik 4

Yazar Avatarı
yonetici

Biyografik bilgi

Bu Profilin Tüm Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir